4 Mayıs 2009 Pazartesi

Safranbolu Amasra gezisi 01-03-mayıs 09

Nihayet 1 mayıs'da tatil oldu.işçi,emekçi yıllardan beri süren haklı mücadelesi sonucunda bayramına kavuştu.bizim için bir çok şart elverince bu tatili de kullanmak kaçınılmaz oldu.
Beypazarı,İznik-Cumalıkızık,Safranbolu-Amasra arasında çok kararsızlıklar yaşadık.
2007 yılında Kastamonu Küre Dağı yürüyüşünden sonra yaklaşık 2 saatliğine uğradığımız Safranbolu'nun tadı damağımızda kalmıştı.Amasra'da görülecek yerlerden biriydi.gerek km.si,gerek kalacak yer bulma olanağı,gerekse zaman açısından Safranbolu galip çıktı.
sadece gezi fotoğraflarına bakmak isteyenler için link:
 http://picasaweb.google.com/leylegihavadagorunce/Safranbolu#
Amasra fotoğrafları için: http://picasaweb.google.com/leylegihavadagorunce/Amasra#
1-SAFRANBOLU
Safranbolu Safranbolu tek bir cümle söyle derseniz 'keşke hayallerimde kalsaydın Safranbolu'.hayal kırıklığı mı? evet hayal kırıklığıydı.
ister istemez Safranbolu'yu yapılarını ve tarzını çok benzettiğim Beypazarı ile kıyaslıyorum.Beypazarı Safranbolu'nun daha 20 yıl gerisinde.el değmemiş,samimi.daha kendini turizm ve ticaret konusunda uzman sanan uyanık işletmecilerin el atmadığı,hala köylü insanların kestiği makarnaları samimiyetle sattığı bir yer.konum olarakda bu kadar dağınık değil.bozulmadan,tükenmeden gördüğüm için şanslıyım.
yıllar önce gitmiş ve havasına suyuna hayran olmuş insanlar okuyorsa onlardan af dilerim ama artık Safranbolu sizin bıraktığınız gibi değil.nereden başlıyayım anlatmaya;
oradaki güzel insanlardan çok çok özür dileyerek yazıyorum bunları.belki bi sürü masraf yapıp beğeninizin en alçak eşiğinde aşık oldunuz.belki gördüğünüz bu tarz ilk yerlerdendi.bende çok çok basit şeyler umarak gittim.ama yazacağım kusura bakmayın.
yapılar,mirasımız:
*ilk göze çarpan UNESCO dünya mirası listesinde olan bu güzel kentimizdeki antenler.her evde bi çanak var.

*muhteşem konaklar arasındaki betonarme apartmanlar bolca var.hatta bi konağa çıkma balkon yada teras bile yapılmış.
*bakımsızlıktan yıkılmış onlarca konak var.
bunlarla ilgili yöre halkıyla ve bi kaç kişiyle konuştuk.duyduklarımız üzüntümüzü kızgınlığa bile çevirecek ölçüdeydi.
çarşısı arastası esnafı:

*dar sokaklarında gezerken Tahtakale pazarında geziyormuşum gibiydi.Çin malı ne ararsan var.her yerden her şey sarkmış durumda.süzgeç,nihale aldığım semtimdeki Japon pazarı adı altındaki çin malı şeyler satan dükkanı aradı gözlerim.
*sürekli 'gel bizden al' tavırlarıyla gezenleri taciz eden esnafı var.gözünüz bi şeye mi takıldı hop hemen yanınızda bitiveren bir genç 'gel al,illa al almazsan darılırım' modeliyle satış yapmaya çalışıyor.terslesen kabalık,kibarca red etsen anlamaz.

*tutarsız fiyat politikası içinde yeme-içme mekanları.

*sabah gelir gelmez bir yere oturduk hatta o yerin adını da söyleyeyimde değerli dostlar bilsin.güneş saati çay ve dinlenme bahçesi.ismine şimdi dikkat ettimde çay bahçesi diyor.valla şaka gibi ciddi ciddi çay lafını etmişler.1 Türk kahvesi 2 çay istedik.Türk kahvesi az kahveliydi neyse takılmadık ama çaylar berbatdı.dün değil geçen sezondan kalma çayı güzelim esnaf arkadaş bize sundu.işte o anda bizede malzeme oldu.bu konuda yazacak çok şeyim var.
bir kere Türk halkına nescafenin en kalitesizini al en pahalısı gibi kakala.yurdum insanı anlamaya bilir hatta anlamamazlıktan gelir itiraz etmez içer.etin kalitesizinden döner yap birilerine satarsın.gel-geç müşterin olur.yahu kardeşim günde adam başı 1/2 ila 1 litre çay tüketen bu topluma çayı nasıl yutturacaksın.yutturmadı ama amacına ulaştı.
ikincisi sen bu zihniyetle mi tüm gün çay satacaksın.kahvaltı saatinde herkes bi şeyler yiyip çay içmeye geliyor sende taze çay yok.tüm gün böyle mi idare etmeyi planlıyorsun.

üçüncüsü hadi hazırlıksız bi şeyle karşılaştın.kardeşim su ısıtıcın varsa bir çay maksimum 15 dk. içinde içilecek kıvama sokabilirsin.müsade iste,oyala müşteriyi.
yıllar öncesinde turizme açılmış bi şehrimizde bu iyi bi şey mi şimdi.

bizim hikaye nasıl gelişti ona dönecek olursak.garsona 'bu çay akşamdan kalma sanırım çok kötü' dedik.o da bi şeyler yapacakmış edasıyla mutfağa gitti.sonrada sıvıştı ortamdan.bi muhatttap bulamadık.bi özür yok.çayları içmedik 20 lira verdim hesabı al dedim.bırak utanmayı terbiyesizliğe varan bi hareketle çayların parasını almışlar.yuh diyip çıktık.dumur oldum nutkum tutuldu.itiraz edecek takat kalmadı beynimde.çıkarken fiyatların yazıldığı tabeya baktığımda gördüm ki 2 lira yazan Türk kahvesi 3 lira diye karalama yazılmış.yani turistler gelecek diye bi zam söz konusu.

sonuç olarak noldu zavalla dürüst,iyi niyetli Safranbolu kaybetti.çay bahçesinden çıkarken (hala çay bahçesi diyorum :) )Safranbolu benim için bitmiştir,daha da Safranbolu'ya gelmem lafını bizde zikrettik.

bizler gezen insanlarız.bizim için İstanbul'dan uzaklaşmak ilk hedef.sonra keşif gelir.moralimizi bozamaz hiçbir olay.kötü şeyler ilk önce sinir bozar sonra bizde makara konusu olur.sonrada blog'da madara olur.eğer enerjim olursa gerekli yerlere şikayet etmeyede çalışırım bazen.

Safranbolu için güzel şeyler:
*Yorgancıoğlu konağında dinlenmek,
*Uygulama otelindeki gençler sayesinde kaliteli hizmet ve gerçek rakamlarla bi şeyler içmek,
*yerleşimin kaydığı yukarı safranbolu diye tanımlayacağım şehirden otantik,turistik safranbolu'na ara yollar ve kayon kıyısından yürümek,

*etrafında yeni yerler keşfetmekSafranbolu Ulaşımı için:İstanbul-Safranbolu 410 km.ulaşım için özel aracınızı tercih edecekseniz Tem’den Bolu tünelini geçtikten sonra karşınıza çıkacak olan Gerede çıkışından çıktıktan yaklaşık 80 km sonra ulaşabilirsiniz.bir çok tur firmasının buraya artık çok ekonomik turları da var.yolu çok rahat.
Konaklamak için:bizim gezilerimizdeki konaklama mantığı artık kendini iyice belli etmeye başladı.örneğin; eğer bir yörede kabul görmüş orta halli konaklama fiyatı kişi başı 50 lira civarı ise mutlaka 40 lira civarı da yerler vardır.30 liralık da yerler vardır mutlaka ama o fiyatlı yerlere bulaşmak pek karlı olmaz.işte bizim konaklamadaki ilk prensibimiz bu örnekteki 40 liralık yeri bulmak.Safranbolu’da da çeşitli fiyatlı yerler var.
Turistik Safranbolu atmosferine kestirme ve zevkli 10dak. yürüyüşle varabileceğiniz uzaklıkta Yorgancıoğlu Konak verdiğiniz paranın karşılığını fazlaca alacağınız yerlerden.aynı zamanda yörenin yorgancısı da olan misafir perver işletme sahibi Sadık bey size şehir ve yöre hakkında istediğiniz bilgiyi verebilecek bilgiye sahip biri.dekorunu zamanın konaklarına uygun yapmış.tertemiz konak.geniş tavanlı odalarında uyandığınızda gerçek uykunun nasıl olduğunu hatırlayacaksınız.
Yorgancıoğlu Konak:
http://www.yorgancioglukonak.com/
2-BULAK MENCİLİS MAĞARASIama doğru ama yalan yerli halkdan duyduğuma göre 1940'lı yıllarda fransızlar bulmuş mağarayı.köylü biliyordur muhakkak.tarihe böyle mi geçti bilmem ama akılarda böyle kalması ne acı.elin fransızı bulmuş.umarım yanlış duymuşumdur.
Safranbolu'ya 6 km. uzaklıktaki Bulak köyündeki mağara görülmeye değer.yolun bir bölümü virajlı,dar ve dağ yolu.hemen belirteyim ki türkiye'de görülmeye değer böyle yerler genelde böyle yolların sonunda oluyor.biraz zahmete giriyorsunuz ama gördükleriniz herşeyi unutturuyor.
benim hayatımda gördüğüm ikinci sarkıt dikitle dolu mağara.mağralardan çok anlamam ama hoşuma gitmeye başaldı.Gümüşhane Karaca Mağarasını görmüştüm bundan evvel.o daha ihtişamlı olmasına rağmen bununda sizi sürükleyen havası var.
mağaradan çıktıktan sonraki hava sizi alıp taa Ayder'e götürüyor.ağaçların her türlüsünü görmek mümkün.
Bulak Mağarasını yöreye gelirseniz görmenizi tavsiye ederim.giriş 4 lira.ihale yoluyla işletmesi birilerine verilmiş.işte sıkıntım,kaygım da burada başlıyor.o birileri cm.'si milyon yıllarda oluşan bu canım mağaraya nasıl bakar,devlet gerekli itinayı gösterir mi?bir daha gittiğimizde içimiz sızlar mı bilinmez.

3-AMASRA
Safranbolu'ya konaklamalı geldiyseniz ve bu gün sayısı 1,5'dan fazla ise mutlaka Amasra'ya da uğrayın.

Amasra'da ne yapabilirsiniz?doğası,ağaçları çok güzel.şehire girerken denizi izleyebileceğiniz seyir terasları var.açık söylemek gerekirse sadece manzara,doğa için bu kadar yolu geçmenize gerek yok.ama bizim gibi balık düşkünü iseniz ve fotoğraf çekme merakınız varsa gelin görün.geldiğinizde gününüzü kurtaran şey kendine has üne sahip salatasından ve bol bol taze balığından yemek olacaktır.
mekan derseniz benim elimdeki notların tavsiye ettiği mekanı bulamadık.Mehmet Yaşin'in Lezzet Durakları kitabı da bize Çeşm-i Cihan dedi.evet yine yanılmadı.lezetli,temiz ilgili bi mekan.fiyatlarıda diğer ufak balıkçılardan farksız ve makul.

Amasra güzel fotoğraflar verebilen bi yer.iki büyük kumsalı,plajı varmış.mayıs ayında oraları keşfedemedik.ama eminimki yöreyi doyuracak güzellikte denizi vardır.bi şey diyemem gitmedim.

güzel bir balıkçı kenti diye hafızamda yerini aldı Amasra.

Amasra Ulaşımı için: Safranbolu'dan Bartın tabelalarını takip ederek yaklaşık 100km. sonra ulaşabilirsiniz.dağ tırmanışlı yolun bir bölümü büyülü orman havasında geçerken bir bölümü virajlı gidiş geliş aynı yol oluyor.dikkatli gitmekte fayda var.

4-Yörük Köy ve Çevrikköprü Kuyu Kebabı
gezinin can alıcı yeri Safranbolu ve hayal kırıklığı olsada her günü kurtaracak geziler yapmayı hedeflemişdik.Yörükköyü Safranbolu-Araç arasında Çevrikköprü'yü geçtikten sonraki turizme yeni açılan bir köy.aslında bu çevredeki köylerden farklı bi şey yok.köylülerin kurduğu vakıf sayesinde buraya uğramadan,ev baklavası yedirmeden,tarhana-kekik aldırmadan geçen tur firması yok.
bence bi yer turizme açılacaksa oranın köylüsünün yerlesinin katılımıyla açılmasından yanayım.uyanık insanların el atıp kurnaz davranmaları sonraki aşamalar malesef kaçınılmaz oluyor.

girişte şirin bi mekan sizi karşılıyor.karı koca gelen misafirlerini mutlu etmek için çabalayan işletmecileri var.baklavasını tavsiye ederim.biz Çevrikköprü'de kuyu kebabı yiyeceğimizden gözlemesinin tadına bakmadık.ama gelen herkes memnundu.
bir köy kahvesi var ki terasında oturup bir çay için işte günü kurtaran değişiklik dersiniz.biraz boş olan köyde yaşlı amcaların sıcaklığı kendinizi buralı hissetmenizi sağlıyor.
sonraki durak Çevrikköprü kuyu kebabı tesisi.mekanın adı da yörenin adı da Çevrikköprü.giderseniz en alttaki dere kenarındaki salonu seçin mutlaka.
şimdi günün o safhasını nasıl anlatayım?helva gibi kuyu kebabına doyamayacağınızdan mı bahsedeyim?gelen salatanın,pilavın lezzetinden mi bahsedeyim?yoksa o kadar yiyip yiyip de ne kadar makul hesabın geldiğini mi anlatayım?anlatmayım zaten anlamışsınızdır.

tesis çok eski.yanından dere akıyor.tesisi de yemeklerinide tavsiye ederim.

ne kadar olumsuzluk olursa olsun İstanbul'a döndüğümüzde anladık ki buradan uzaklaşmak insanı çok huzurlu yapıyor...

Hiç yorum yok: