1 Temmuz 2006 Cumartesi

Fethiye Ölüdeniz Haziran 06

sadece gezi fotoğraflarına bakmak isteyenler için link: http://picasaweb.google.com/leylegihavadagorunce/Fethiye#
Fethiye her yönüyle görülmeye değer bir yer.zaten bu bölgeyi görmeyen deniz tatili konusunda çok da konuşmazsa kendi için iyi bir şey yapmış olur.ben bölgeye ilk defa gidiyorum.

bu bölgeden bahsederken,tatil köyü katologları gibi klişeleşmiş laflar edesi geliyor insanın.sanırım o kitapçıklardaki yazılar burayı gördükten sonra yazılmış ve yayılmış.'aman şöyle güzel böyle güzel' diye özet geçeyim de gördüklerime geçeyim.

istanbul'dan geliyorsanız sonlara doğru orman yolları mutluluk veriyor.kaldığınız yerin hiç bir önemi yok.bu bölgeye geldiyseniz bari burada zincirlerinizi kırın ve lütfen çok ucuz pansiyonlarda kalın.çünkü etrafında gezilecek,görülecek o kadar çok güzellik,yapılacak o kadar çok faaliyet var ki 'para verdim,pansiyonumun yemeğini kaçırmayayım' derseniz yazık edersiniz.


açık yazacağım iki sokak geçince girebilecekleri dünya listelerine girmiş deniz dururken,pansiyonun bilmem kaç günde bir temizlenen havuzuna itibar edenleri görünce midem kalktı.gelme canım kardeşim sende gelme buralara.sen ne anlatacaksın eve dönünce.girdiğin havuzu mu?bu memlekette böyle çok insan var işte.bizim çevremizde de böyleleri var.kıramıyorlar zincirleri.tatil anlayışları gelişmemiş ama yaptıkları tatilin süper olduğunu sanıyorlar.

Türkiye'de tatile çıkma olayı çok yeni belki onun etkisi.yıllık izinlerinde memleketinde çiftçilik yapan insanlar birden deniz kenarındalar.sonrasında deniz kenarında yazlık denilen aslında kışın oturdukları evlerden farkı olmayan yerler almaya başladılar.kışlık evlerinde kullanmadıkları eşyaları sokuşturdukları,her gün yemek yap,cam sil temposuyla yaşanan,yetmezmiş gibi bir sürü beleşçi akraba,eş,dostunun akın ettiği,maddi anlamda ev sahibini göçerten sosyalleşme yerleriydi.ya yazlığınız vardı size sürekli misafir gelirdi yada yazlığı olan yakınınızın yazlığına giderdiniz.işte buralardan tanıştık deniz kum güneş ile.sonra çıstak çıstak bodrum vs. derken herşey dahil olayına geldi sıra ve yavaş yavaşda gerçek tatil anlayışına dönüşüyor mantıklar.

burada bir sürü faaliyet yapabilirsiniz.yamaç paraşütü vb. tehlikeli heyecan dolu aktivitelerden,tekne turlarına.jeep safariden tarihi yerlerin ziyaretine kadar.

Saklıkent'i görmeden dönerseniz 'Fethiye'ye gittim' demeyin.patara yöreye yakın denize girilecek alternatifler arasında.ölüdeniz zaten dünya listelerinde.kaputaş ancak meraklıların bildiği bir efsane.kaputaş çok eğlenceli.dik ve çok merdivenlerden inerken 'bu kadar merdiven inilecek ne var ki' diyorsunuz.ama indiğinizde hiç buradan çıkasınız gelmiyor.

kaş ve kalkan'da bölgeye çok yakın.sonra artık çok uygun fiyatlarla tekne turları var.nefis koyları görebilir denize girebilirsiniz.kelebekler vadisi 'artık ben burada yaşarım' dedirtecek size.

bu yazdıkalarımın heyecanlı aktiviteler kısmı hariç hepsini yaptık bir haftada yaptık biz.aracınız varsa daha da uzaklara gidebilirsiniz.ama birazda buraları yaşamak lazım.


yazıya hatrı sayılır güzel fotolar koyamıyorum.çünkü bu gezi sırasında ne güzel fotoğraf makinamız vardı ne de blog için çekilecek fotoğraf anlayışımız.olanlarla idare etmek lazım.

Hiç yorum yok: