18 Ağustos 2009 Salı

Büyük Kemikli 15 Ağustos 09

sadece gezi fotoğraflarına bakmak isteyenler için link:
http://picasaweb.google.com/leylegihavadagorunce/BuyukKemikliGelibolu#
keşfedilmemiş yerler bizim arayışımız.şezlong,şemsiye lüksü sunan metrekareye 3 kişinin düştüğü yerlerden uzaklaşmak amacımız.

bir kafeye gitsek arka masada biri 'yahu geçenlerde falanca yere gittik kimsecikler yoktu' dese biz hemen konuya kulak kabartıp,ip uçlarını google abimizde birleştirip hemen tarih belirleriz.işte bizim olayımızda budur.

büyük kemikli yörede tatillerini geçiren ailemizin keşfettiği bir yer.tam sizlik lafını duyunca arkadaşlarımızla beraber uzunda olsa günübirlik gitmeye karar verdik.

2009'un belkide en son deniz etkinliğini yapacağız.sabah 06:00 gibi istanbuldan çıktık yola.Büyükkemikli Çanakkale/Gelibolu Kilitbayır civarında.kilitbayır yolunuda geçtikten sonra milli park yazılı tabeladan içeri giriliyor.bir sürü koyları dolaşa dolaşa gidiyorsunuz.anzak koyu'nu ve bir çok şehitlik tabelasını göreceksiniz.son 10km.lik yolu kötü,çukurlarla dolu.

solunuzda giremek için sabırsızlandığınız deniz,sağ tarafınızda orman,bagajınızda mangalınız,çayınız siz ise araba içinde 5,5 saat yolculuğun verdiği sıkıntıyla sabırsızlanıyorsunuz.ama her şeye değiyor.sözüme itimat edin ki eğer yolu çok sıkıntı yapmazsanız harika,bakir bir koy sizi bekliyor.

şimdi ne yönden bakir ona gelelim.bakir hiç bir tesis yok,otopark yok.bakir değil yöre halkı ve bizim gibi keşfedenler günün ilerleyen saatlerinde geliyor.rahatsız eden yoğun insan kalabalığından uzaksınız.

bir de etrafı kirletmeseler ahh kirletmeseler.bizim milletimiz gerçekten bunu öğrenemeyecek.buna inanıyorum.daha önce kimsenin keşfetmediği yerleri keşfedip batırmaya ne kadar da meraklı bir milletiz.

deniz cam gibi.temiz,çok soğuk değil.derinleşmesi için uzun süre yürümeniz gerekiyor.çocuğu olanlar için ideal.wc yok,duş yok.

biz 10:30 gibi geldiğimizde bir aile vardı.akşam 20:30'a kadar kaldık.herkes geldi,herkes gitti.olta ve zıpkın ile balık tuttuk,yemek yedik,yüzdük,yemek yedik,güneşin batışını seyrettik,yemek yedik,toparlandık,yemek yedik.besi turizm orada da faaliyetdeydi.güneş batışında türlü maymunluklar yapıp neşemize neşe kattık.

eksikliklerimizi keşfettik.bize çadır şart.buradan,gençliğinde kolay kurulur çadır almış ama şimdi evin bir köşesinde bekleten arkadaşlara duyurulur.kolay kurulması çok önemli bir kez daha vurgulayayım.

burada çadır olsa gece damarında akan kanın sesini bile dinleyebilecek kadar huzura erersiniz eminim.

biz toparlanmaya başladığımızda motorsikletleriyle iki abi geldi ve bizim bu hayellerimizi gerçekleştirdiler.

bu hayalimizi de 2010 yılı yazında kesinlikle yapacağız koyduk kafaya.bir günlük Büyük Kemikli gezimizi hava kararında bitirdik ve istanbul yoluna dönüşe geçtik.gidiş geliş toplam yaklaşık 750 km. yolu bir günde yaptık.

Büyük Kemikli'nin sunduğu tüm güzellikleri için şükran duydum.

1 yorum:

Maryezgi dedi ki...

Ayyy büyük kemikliyi görmeyeli çok olmuştu . İyi ki fotoğraflarını koymuşsunuz... Saol meltem abla:)
inş. bigün hepberaber gideriz