10 Ağustos 2009 Pazartesi

Uzunkum / Saros Körfezi 8 Ağustos 09

sadece gezi fotoğraflarına bakmak isteyenler için link: http://picasaweb.google.com/leylegihavadagorunce/UzunkumIbriceSarosKorfezi#

bu haftasonu yılın ilk denizine gireceğiz.geçen hafta Çanakkale'de planladığımız deniz siftahı bu hafta Saros körfezi'ndeki Mecidiye de bulunan İbrice Limanına komşu Uzunkum plajına kaldı.adres,istikamet işte burası.

bir gece evvelden mamalarımızı,eğlenceliklerimizi hazırladık.İstanbul'da yağmur yağıyor biz yönümüzü değiştirmeden tam gaz Trakyaya doğru yol alıyoruz.giderkende sürekli 'yok yok açar' temmenilerimiz var.

Saros Körfezi yaklaşık 260 km uzaklıkta İstanbul'a.yani sabah erken çıkıp yolda hiç mola vermeden deniz kenarında kahvaltınızı yapabilirsiniz.buralara 3 yıldan beri geliyoruz.

Erikli yörede en bilindik yerlerden.bundan dolayıda kalabalıktan nasibini almış durumda.

Mecidye'ye Erikli yol arımından ayrılmayıp düz giderseniz ulaşabilirsiniz.yerleşim yerinin olduğu yerden kavununuzu,fırından taze ekmeğinizi alabilir köylülerle sohbet edebilirsiniz.

Uzunkum'a gitmek için biraz daha yolunuz var.İbrice Limanı ile komşu.taş ocaklarını görünce ürküp geri dönebilirsiniz.zatan meraklısının,bilenin gittiği bir plaj.ulaşım ancak kendi aracınızla olacağından ve genelde kalabalık ailelerin tercih etmesinden dolayı plaj gayet tenha oluyor.

biz bu bölgeye günübirlik gelmeyi tercih ediyoruz.çünkü pazar günü dönüş yolu bu yöne gelen herkesin bildiği gibi kabus.'yazlıkçı trafiği' denilen bu eziyeti çekmemek için cumartesi akşam aynen geri dönüyoruz.

zaten bu bölgede kalayım dediğinizde biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz.kafanıza,kesenize göre bir yer bulmak zor.özellikle bu plaj için tavsiye edebileceğim konaklama şekli eksinlikle çadır.plajda çadır kurmaya izin veriliyor.bir çok ailede çadırını kurmuş,çamaşırlarını asmış kurutuyordu geldiğimizde.


bizde buraya çadır kurma hasretiyle yanıp tutuşuyoruz yıllardan beri.kafa dengi ve çadırı olan arkadaşlara buradan duyurulur.bir sürü para verip otel odasında eziyet göreceğime deniz kenarında yıldızlar altında,dalga sesleriyle uyumayı tercih ederim.

Uzunkum sürprizlerle dolu.biraz yaban kaldığından ve tarlaların,ormanın içinde olduğundan yada taş ocağının yakınlığından neler olacağı pek belli olmuyor.rüzgar bazen sersem yapabilir,rüzgar kesilince yakarca dediğimiz küçük organizmalar rahatsız edebilir.bunca zaman başımıza gelenlerden sonra çıkartacağımız sonuç şudur ki buranın sezonu ağustosun ilk haftası bitiyor.


belediye tenteli güneşlikler yapmış.şenzlog ve duş/wc hizmeti veriyor.

biz öğle yemeğinde yanımızda götürdüğümüz çingene mangalında tavuk şiş yedik.günümüz bir deniz bir kavun,bir deniz bir kabak çekirdeği,bir mangal şeklinde geçti.

çok bahsedip iştahınızı akbartmak istemem ama bu haftaki gezimiz dostlarımızla beraber kusursuzdu.bir gün önceki hazırlık çabalarımıza deydi.

günümüzü güneş batımında denizin renkten renge dönmesini izleyerek bitirdik.yavaş yavaş toparlanıp dönüş yoluna geçtik.

dönüşde gün bitsede bizim hala etkinliğimiz bitmemişti.Keşan ışıklardan 48 km. sonra Kınık Çeşmesi denilen yerde satır köfte molamız genekseldir.ağaçlar altındaki köftecinin yoğurdu içimizi açar.çeşme etrafındaki satıcılardan üzüm,kavun ve şeftali aldık.

tekrar arabaya bindiğimizde artık hepimizin gözleri kapacak gibiydi.

böyle günlerin dönüş yolu sanki bir haftalık tatili bitiriyormuşçasına zevk verir bize.unutursunuz İstanbul'u.


denememiş olanlara ısrarla tavsiye ederim.

Hiç yorum yok: